Superpotravina, kterou můžete mít celoročně a skoro ZADARMO

Pšeničná tráva pro papoušky

Že nevíte, o co se jedná? Určitě bude stačit jen maličko ťuknout a už budete v obraze. Vzpomeňte si, jak na Velikonoce připravujete zelené osení pro dekorační účely. A proč by tyto supergreens nemohly posloužit vašim chovancům během celého roku, a to jako zdroj cenných nutričních látek? Pšeničná tráva může zlepšit vitalitu, zdraví i plodnost papoušků. Ve formě extraktu se totiž používá i k revitalizaci lidského organismu.

V čem vězí přínosné účinky pšeničné trávy?

Základní složkou těchto mladých rostlinek je chlorofyl. Ten čistí krev, detoxikuje játra, zlepšuje přívod kyslíku do oběhového systému, chrání před karcinogeny jak ze vzduchu, tak i z potravin. Ovšem i rostlinka jako celek má příznivé dopady jak pro lidské, tak i ptačí ústrojí – pokud je mladá, má jedinečné složení výživových látek pro optimální fungování každého organismu.

Pšeničná tráva je považována za živou potravinu, protože obsahuje přirozené enzymy, které nebyly změněny žádnými procesy (vaření, konzervace, aj.). Enzymy jsou nezbytné pro metabolický systém každého organismu. Rozkládají nutriční látky v potravinách a ty jsou pak v těle snáze využitelné. Ovlivňují tedy vše, a to od trávení až po hojení; v podstatě nás pomáhají udržovat naživu.

Pšeničná tráva, ale i další supergreens (mladé zelené rostlinky a byliny) mají také zásobu vitamínů, zejména B12, která se nevyskytuje v živočišné stravě, ale pouze v rostlinách, minerály i stopové prvky. Pšeničná tráva obsahuje tolik vitamínu A jako mrkev, stejně vitamínu C jako citrusové plody a dostatečnou zásobu vitamínu E a B komplexu. Vitamíny v tomto přirozeném surovém stavu jsou rozhodně lepší než vitamíny syntetické. My, jako společnost, jsme se stali až příliš závislými na syntetických doplňcích. Lidstvu i našim domácím mazlíčkům by velice prospěl návrat k přírodním látkám.

U chovných papoušků je někdy obtížné regulovat hladinu vápníku. Ač se tomu možná nechce věřit, pšeničná tráva je vynikajícím zdrojem i tohoto minerálu; a za pomoci draslíku, jenž je v rostlinkách rovněž obsažen, se vápník metabolizuje.

Pokud mají vaši chovanci problémy s alergiemi, trhají si peří a celkově se u nich projevuje stres, trpí špatným trávením, hůř se jim hojí drobné ranky, opakují se bakteriální infekce, hynou mláďata – mohlo by se jednat o nedostatek aminokyselin. Doplňujte je svým papouškům podáváním čerstvé pšeničné trávy.

Dále bylo prokázáno, že pšeničná tráva pomáhá rozšiřovat cévy, čímž se zlepšuje cirkulace krve a její okysličování. Následně se krev lépe zbavuje toxinů. Je to důležitý proces jak u člověka, tak u ptactva. Často se výtažky z pšeničné trávy využívají jako pomocný prostředek při léčbě anémie.

Pšeničná tráva může pomoci i papouškům s nadváhou, kteří mají často ztučnělá játra. Cholin, draslík a hořčík napomáhají při detoxikaci a regeneraci jater.

Na Universitě v San Diegu byla provedena studie u některých druhů zvířat, zda mají mladé trávy vliv na reprodukci, eventuálně na poškozené DNA. Výsledkem studie bylo, že pšeničná tráva může mít příznivý dopad na plodnost.

Někteří odborníci tvrdí, že mladá pšeničná tráva je pro každý organismus hodnotnější než Chlorella a Spirulina (mořské a sladkovodní řasy).

Vzhledem k tomu, že je pšenice levnou obilninou (u pěstitele se dá koupit kilogram i za 8 Kč), získáte mnoho úžasné potravy velmi levně a navíc ji můžete pěstovat v truhlících celoročně.

pšeničná tráva v truhlíku

Jak si pšeničnou trávu vypěstovat?

Celý proces – od klíčení až po sklizeň – bude trvat přibližně týden. Nejprve si zakoupíte zrna pšenice ozimé nebo tvrdé pšenice. Seženete je v obchodech se zdravou výživou. Zrní propláchněte, rozprostřete do misky, zalijte vodou a přikryjte plátnem. Po 12 hodinách znovu pšeničná zrna propláchnete a necháte je vlhké dalších 12 hodin. Průběžné proplachování je ku prospěchu věci – vyhnete se tak růstu bakterií či plísní. Po jednom až dvou dnech se objeví klíčky. Připravte si plastové krabičky nebo nízké květináčky s otvory ve spodní části – kvůli odvodnění. Nasypte vrstvu kypré zeminy a na ni rozprostřete naklíčená pšeničná semena. Mírně zalijte (s vodou to nepřehánějte, jinak se plíseň objeví okamžitě). Kdo chce, může semínka mírně zatlačit do hlíny (avšak pozor, abyste nepoškodili klíčky!) nebo je můžete hrstkou zeminy lehounce posypat. Postavte na okno a po týdnu můžete trávu nůžkami odstřihovat a krmit s ní své opeřence. Pokud si takto nasejete pšenici vždy s odstupem 2 – 3 dní do dalších misek, budete mít stálou zásobu čerstvé trávy na delší období. Podávejte 3-4x týdně. Pokud máte obavu, že by na trávě mohly být bakterie, případně spory plísní, namočte trávu před podáváním do roztoku vody a 5-10 kapek extraktu z grapefruitových semen, a to po dobu cca 5 minut. Poté důkladně opláchněte a můžete podávat.

Zajímá tě, jak správně krmit papoušky ?

Získej jednoduché a rychlé řešení, díky kterému budeš mít dokonalý přehled o tom, co tvoji papoušci potřebují.

e-book výživa papoušků