Do rodu Platycercus patří osm druhů rozel.
Rozela pestrá, penant, žlutobřichá, žlutohlavá, žlutolící, slámožlutá, adelaidská, černohlavá.
Tento druh ptáků se hojně vyskytuje převážně v určitých oblastech Austrálie (zejména severovýchod a jihovýchod, Bassův průliv, Tasmánie). Jeden z druhů, rozela černohlavá, se svým domovem ostatním vymyká – výjimečně jej má situován v tropické části severní Austrálie.
Rozely mají ve volné přírodě k dispozici nekonečně mnoho možností jak se stravovat. Pasou se na stromech a keřích, ale i na zemi – obvykle ve stinných oblastech.
Mohou využít nektar z květů, stejně jako semena různých druhů stromů, keřů i trav, včetně naklíčených semen, která spadla na zem a byla vystavena vlhkosti. Vynikajícím zdrojem vitamínů a minerálů jsou rozmanité odrůdy ovoce. Konzumují však i bobule, kvetoucí pupeny a byliny.
Co se týká živočišné potravy, rozely mnohdy nepohrdnou ani hmyzem. Této složce stravy dávají přednost zejména v období rozmnožování, kdy potřebují přijmout větší množství bílkovin. Rády vybírají i larvy hmyzu, které pro ně představují pochoutku a zároveň skvělý zdroj proteinů. U rozely pestré činí živočišná složka až 25% příjmu potravy. Jelikož rozely často využívají potravu ze sadů a lesů, nejsou všude vítanými hosty.
Ve volné přírodě jsou pro rozely nejoblíbenějším krmivem semena eukalyptových stromů všech odrůd.
Jednotlivé druhy rozel a jejich potrava
Rozela pestrá se vyskytuje převážně na zemi, a proto se živí zejména semeny stromů a keřů, květy, nektarem, ovocem a pupeny. Jelikož se často zdržuje na trávnících a pastvinách, nepohrdnou také hmyzem.
Rozela žlutobřichá konzumuje především ovoce, pupeny a květiny, stejně tak nektar. Živočišná složka je tvořena hmyzem a jeho larvami. Potravu vyhledává jak na zemi, tak na stromech – pojídá i semena stromů, keřů či trav. Při vyrušení rosely žlutobřiché u konzumace potravy dochází k velice hlučným projevům.
Rozely žlutohlavé se zdržují převážnou část života na zemi, kde si také shánějí potravu. Mezi hlavní složky lze zařadit semena a plody stromů, keřů a trav či nektar. Rády zobou i larvy hmyzu nebo i hmyz samotný. Pro svoje krmení vyhledávají stinná a klidná místa, kterým dávají přednost před pobytem na přímém slunci.
Rozely žlutolící shání svou potravu především na zemi, v listí stromů a keřů, ale i na otevřených pastvinách. Zajímavostí je, že se rády zdržují i na silnicích, golfových hřištích, strništích i v lánech obilí. Pojídají především semena trav a jiných rostlin, ale dobrým zdrojem minerálů a vitamínů jsou pro ně i ovoce a květiny, z živočišných bílkovin taktéž hmyz a larvy hmyzu.
Základní složkou krmení rozel v zajetí je směs suchých semen, jejichž složení naleznete v příloze. Před obdobím hnízdění podáváme naklíčené krmivo a vaječnou míchanici. Někteří chovatelé toto krmivo přestávají podávat, jakmile samice začne sedět na vejcích, a znovu ho zařazují až těsně před vylíhnutím prvního mláděte.
Jako zdroj živočišných bílkovin chovatelé často volí moučné červy. Menší druhy rozel moučné červy sice někdy nekonzumují, nicméně rozela slámožlutá, stejně jako rozela adelaidská či pennantova, je ve stravě uvítají. U mě je berou i rozely žlutobřiché. Skvělým přínosem, co se množství proteinů týká, mohou být také kukly much.
Je nezbytné, aby papoušci měli během celého roku ve voliéře nebo kleci k dispozici sépiovou kost nebo přístup k vápennému gritu, případně k vápenným kostkám, v nichž je vhodnou příměsí živočišné uhlí. V období hnízdění jimi nepohrdnou obvykle ani chovné samice, které jsou po zbytek roku k vápenným kostkám zpravidla netečné.
Do potravy je také vhodné zařadit směsi obilovin, které necháme následně naklíčit pro jejich vyšší výživovou hodnotu. Směsi se skládají ze slunečnice, kardi, fazolí mungo, pohanky, lupiny, čiroku a ječmene. Přidat můžeme i kukuřici, hrách či pšenici.
Nadmíru žádoucí je, abychom papouškům poskytovali stravu také v adekvátním množství. Více potravy, než jsou papoušci schopni denně zkonzumovat, by zbytečně mohlo tvořit zátěž pro jejich trávení. Výjimku tvoří období páření, anebo také odchov mláďat, kdy je důležité, aby papoušci přijali potravy podstatně více.
Doporučuji podávat rozelám již od jejich raného věku různé druhy ovoce a zeleniny. V pozdějším věku už je mnohem náročnější navyknout ptáka na nový typ potravy – papoušci obvykle konzumují to, na co byli zvyklí jako mláďata.
Mladí ptáci nepohrdnou prakticky ničím, co jim podáme – je například vhodné posypat ovoce vitamínovými doplňky. Spojíme tak dvě funkce v jednu. Výhodou je i fakt, že ptáci jsou snadno sociálně ovlivnitelní. Pokud jeden z ptáků ve společné voliéře začne konzumovat neznámou potravu, další ho budou brzy v jeho počínání následovat.
Z ovoce můžeme volit mezi těmito druhy: jablka, papaya, meloun, broskve, hrušky, hroznové víno, pomeranče, granátová jablka, kiwi, banány a bobulové ovoce.
Jako zeleninu lze nabídnout: mrkev, mangold, dýně, rajčata, růžičkovou kapustu, kapustu kadeřavou, pórek, brokolici, červenou papriku, sladké brambory, tykev, chřest, hlávkové zelí, okurku, petržel, tuřín, květák.
Dále jsou vhodné i luštěniny, jako např. hrášek, kukuřice v mléčné zralosti, fazole, čočka. Podávám je buď nasekané v misce a smíchané s naklíčenými semeny nebo nakrájené na větší kusy, které ptáci dostanou na tácku.
Rozelám můžeme nabídnout i neloupanou rýži, cizrnu, dýňová semínka, oříšky nebo celozrnný chléb. Vhodným doplňkem stravy jsou také směsi vajíček a sucharů (bez cukru) či vejce „natvrdo“.
Papoušci mají rovněž rádi různé semenné trávy a plevele. Z tohoto zeleného krmiva využívají rozely nejraději ostropestřec, smetanku lékařskou, ptačinec, kokošku pastuší tobolku, lipnici roční, jitrocel a další.
Nutričně velmi výhodné je nechat semena občas naklíčit. Jako doplněk mohou sloužit rozmanité typy plevelů a polozralých travin.
Rozely mají v oblibě polozralá semínka pampelišek, nicméně toto krmivo bohužel není dostupné celoročně. Papouškům podávám také žabinec, zejména semínka, stejně jako strouhanou či celou mrkev a jablka – ty bychom měli podávat celoročně, pokud je to samozřejmě možné, a to kvůli vyváženému obsahu minerálů a vitamínů. Papoušci mají také v oblibě klasickou vaječnou míchanici.
Nesmíme zapomínat na polozralé obilniny, proso a kukuřici. Z plevelů ještě doporučuji lebedu, čekanku a heřmánek, které ptákům rovněž velice chutnají.
Jelikož součástí života rozel je denní pohyb na zemi, doporučuji každý rok zkontrolovat trus na výskyt parazitů, aby se včas zajistilo případné odčervení.
Vodu dáváme denně čerstvou. Někteří ptáci se velmi rádi koupou a tedy je žádoucí obstarat jim buď misku s vodou nebo jakékoliv kropicí zařízení.
Příklady krmných směsí pro rozely.
Zajímá tě, jak správně krmit papoušky ?
Získej jednoduché a rychlé řešení, díky kterému budeš mít dokonalý přehled o tom, co tvoji papoušci potřebují.