Mohou papoušci konzumovat med?

O pozitivních vlastnostech medu a jeho nutričním i zdravotním přínosu pro člověka je toho všeobecně známo hodně.

Jak je to však v případě papoušků? Může i jim posloužit stejně dobře jako nám lidem?

Med je v případě výživy papoušků poživatina velice kontroverzní. Zvolí-li chovatel nevhodný druh medu, může to být pro jeho opeřeného svěřence fatální.

Nutriční informace o medu.

živiny a minerálymnožství v jedné polévkové lžíci medu
kalorie60,8 kcal
bílkoviny0,04 %
tuky0 g
karbohydráty16,5 g
vláknina0,04 g
cukry16,4 g
vápník1,2 mg
železo0,084 mg
hořčík0,4 mg
 fosfor0,8 mg
draslík10,4 mg
sodík0,8 g

Surový med může být pro papoušky toxický, a to obzvláště pro mláďata do 12 měsíců věku. Obsahuje totiž spory botulinu, což jsou nebezpečné toxiny, produkované bakterií Clostridium botulinum. A ty mohou na ptáky působit ne jako med, ale spíš jako jed. V mírnější formě způsobují ptactvu letargii, ale mohou je též naprosto paralyzovat, anebo jim dokonce přivodit úmrtí.

Neurotoxický botulotoxin se váže na nervová zakončení papouška a zasahuje do jeho svalových pohybů.

Jak otravu botulotoxinem poznáme:

  • při chůzi papouškovi padají křídla, táhne je u země
  • je oslabený a ve stavu letargie
  • přidává se neschopnost udržet hlavu vzhůru a neschopnost létat
  • nakonec následuje ochrnutí, případně smrt

Botulotoxin je skutečný zabiják, a papouškům by tedy stačilo nepatrné množství surového medu, aby je dokázal zahubit. A tak by bylo možná nejlepší papouškům med vůbec nepodávat.

Existují však také pasterizované odrůdy medu, z nichž jsou bakterie Clostridium botulinum odstraněny. Med při pasterizaci totiž prochází tepelným ošetřením a to patogenní mikroorganismy bezpečně zahubí. Pasterizovaný med naopak obsahuje látky prospěšné, kupříkladu stopy draslíku, antioxidanty a bioaktivní sloučeniny. Ale ani tak nepodávejte svému svěřenci pasterizovaného medu příliš mnoho. I když je med tvořen „zdravými cukry“, které nejsou tak škodlivé jako cukr rafinovaný, přece jen jich je v něm obsaženo 80 %! Cukr, jak známo, je také do jisté míry návykovou látkou; papoušci by mohli začít odmítat peletky, granule a další prospěšnou stravu v naději, že slaďoučký med opět dostanou. A zanedbáním správných nutričních hodnot by mohlo dojít k podvýživě, případně i k onemocnění ptáka. Jestliže si papoušek na vás opakovaně vymůže větší množství pasterizovaného medu, dojde pravděpodobně k obezitě – v kleci ani ve voliéře nemá totiž možnost spálit přebytečnou energii jako ptáci ve volné přírodě.

Nadváha a obezita může přivodit vašemu papouškovi následující zdravotní obtíže:

  • tukové onemocnění jater
  • nemocné srdce
  • bolest nohou
  • oteklé klouby
  • nedostatek minerálů a vitamínů, aj.

Proto se i tento „zdravý“ druh medu doporučuje podávat pouze příležitostně jako pamlsek. Nahraďte ho raději vhodným ovocem a zeleninou.
Dalším důvodem, proč se medu ve výživě papoušků spíše vyhýbat, je jeho kyselost. Divíte se tomu, že ano? Přes výrazný obsah cukru, působí med v organismu kysele, neboť má značný obsah kyseliny glukonové; k tomu obsahuje i další kyseliny: octovou, mravenčí, mléčnou, jablečnou, aj. Taková strava by mohla papouškům přivodit bolesti břicha a dokonce i žaludeční vředy. Onemocnění se projevuje krví ve stolici i moči, zvracením, průjmem, ztrátou chuti k jídlu, rychlým úbytkem hmotnosti.

A jak je to s pitím medové vody?

Jestliže použijete pasterizovaný med, pak je medová voda bezpečná. Postup při její výrobě je následující:
Převařte hrnek destilované vody, nechte ji vychladnout a vmíchejte 1 – 2 lžičky medu. Podávejte tak, aby ji měl papoušek v zásobě vždy čerstvou.

Rozhodně papouškům nepodávejte med yucatánský neboli mexický; naopak med Manuka, pocházející z Nového Zélandu, obsahuje složku, nazvanoumethylglyoxal, a ta mu poskytuje přirozenou odolnost vůči bakteriím, čili zabraňuje jejich tvorbě. Navíc opeřencům zlepšuje trávení, zklidňuje případnou bolest žaludku, posiluje imunitní systém a dodává energii.

Z výše uvedených informací vyplývá, že med tedy není nejvhodnějším druhem výživy, avšak díky jeho nesporným léčebným projevům ho lze využít jako účinnou mast při hojení ran. Pokud je papoušek zraněný, můžete mu ránu medem pomazat a tím se urychlí hojivý proces.

Zajímá tě, jak správně krmit papoušky ?

Získej jednoduché a rychlé řešení, díky kterému budeš mít dokonalý přehled o tom, co tvoji papoušci potřebují.

e-book výživa papoušků