Má dva poddruhy: Cacatua leadbeateri leadbeateri a Cacatua leadbeateri mollis. Dorůstá cca 35cm a může se pyšnit úžasným vzhledem – jeho pera na temeni tvoří jakousi korunku, či spíš skutečně bohatě zdobenou čelenku Inků. Vybarvení peří je v bílo-oranžovo-růžových odstínech. Vyskytuje se v západní Austrálii a obývá porosty, kde převažují eukalypty; dále se zdržuje podél vodních toků a v zemědělských lokalitách.
Výživa v zajetí a můj pohled
Chováme-li inku v zajetí, musíme mu dopřát velkou a také pevnou voliéru. Při volbě potravy vycházíme z poznatků stravování ve volné přírodě. Inka rád konzumuje semena v různém stádiu zralosti, mohou být jak suchá, tak i nabobtnalá nebo naklíčená. Do směsí mícháme všechny druhy prosa, pšenici, oves, kukuřici i ořechy. Doplňujeme ovocem, zeleninou a zeleným krmením ve formě různých bylin i plevelů. Kakadu inka má v oblibě všechny druhy bobulovin, ale i luštěniny jako je hrách a fazole. Nejvhodnější způsob jejich podávání je v naklíčeném stavu. Po dobu hnízdění a odchovu přidáváme ke stravě vaječnou míchanici, piškoty a malé množství slunečnice.
Tento pták má lososově růžové zbarvení. Jedná se o endemický druh – žije pouze na Jižních Moluckých ostrovech v Indonésii. Vyskytuje se v pobřežních oblastech, na kokosových plantážích, ale i v horách do nadmořské výšky 1000m.
Ve stravě kakadua moluckého převažují semena a ovoce, někdy konzumuje i hmyz.
Výživa v zajetí a moje zkušenosti
Chováme-li tento druh doma, podáváme zrniny – pšenici, oves, proso, dále ze semen lesknici, slunečnicové semínko či máčenou kukuřici. K základní potravě přidáváme každodenně ovoce a zeleninu – zejména mrkev, dále zelené krmení a čerstvé větve na okus. Občas můžeme přidat piškoty nebo zkusit granule pro velké papoušky.
Zajímá tě, jak správně krmit papoušky ?
Získej jednoduché a rychlé řešení, díky kterému budeš mít dokonalý přehled o tom, co tvoji papoušci potřebují.