Je vhodné dávat papouškům sacharidy či nikoliv? Často se setkáváme s protichůdnými názory – jedna strana praví, že ne, a to kvůli cukru v krvi, obezitě, aj., druhá namítá, že zrní a semena nemohou škodit v žádném množství. A kdo že má pravdu? Je to stejné, jako se vším na tomto světě – je zapotřebí volit zlatou střední cestu. Sacharidy jsou pro ptáky důležité, ovšem ve správném množství. Dodávají živým organismům dostatek energie pro mozkovou a srdeční činnost, k dýchání, trávení, tělesný pohyb, atd. Pokud by příjem sacharidů byl příliš nízký, tohle všechno by mohlo být ohroženo – a to jak u lidí, tak i u papoušků.
U ptactva ve volné přírodě se sběr a konzumace krmiva, bohatého na sacharidy, vykompenzuje jejich neustálým pohybem a dlouhými přelety. A to jim v zajetí dopřát nemůžeme. Proto musí být obsah sacharidů ve stravě nižší, než si mohou dopřát volně žijící ptáci.
A co to vlastně sacharidy jsou?
Sacharidy patří k základním přírodním látkám v rostlinných i živočišných organismech. Rostliny je dokáží vyrábět při fotosyntéze a živočichové je přijímají v potravě. Organismus využívá sacharidy jako rychlý primární zdroj energie, která je nezbytná pro jeho fungování. Avšak pozor! Své energetické nároky bychom z velké části dokázali uspokojit i z bílkovin a tuků.
Sacharidy dělíme na jednoduché, komplexní a nestravitelné.
Jednoduché sacharidy dokáží rychle doplnit energii, ale při jejich odbourání energie mizí stejně tak rychle, jako se dostavila. Jednoduché sacharidy čerpá organismus z cukru, bílé mouky – potažmo tedy ze sladkostí a sladkého pečiva zejména. Stejně tak ovšem může fungovat přemíra ovoce v jedné dávce. Pak často dochází ke zvýšené hladině cukru v krvi.
Komplexní sacharidy (škroby) se nachází v celých zrnech a v celozrnných potravinách, v zelenině, a v luštěninách. Vzhledem ke složité struktuře těchto sacharidů trvá déle jejich trávení a cukr se do krevního oběhu dostává postupně. Energie je tedy udržována průběžně a regulovaným způsobem.
Nestravitelné sacharidy – vláknina; nemá žádnou nutriční hodnotu, nevstupuje do krevního oběhu a je nezbytná při trávení.
Z uvedeného textu je patrné, že v papouščí stravě jsou nejvhodnější sacharidy komplexní a vláknina.
Stejně, jako se sacharidy, je to s příjmem bílkovin, tuků a minerálních látek. Pro papoušky je nutné vybírat vhodnou rozmanitou stravu. Jen tak mu dokážeme zabezpečit skvělou kondici a dobrý zdravotní stav. A to nejen po fyzické stránce. Správné stravování má vliv i na chování papoušků. Jestliže je váš opeřenec neklidný, škube si peří, projevuje se agresivita či naopak smutek, prověřte, zda jídlo, které mu podáváte, odpovídá pravidlům správné nutriční výživy pro druh papouška, kterého chováte. Při krmení jen jedním či dvěma druhy potravy by mohl být organismus některými látkami přetížen a jiných by se nedostávalo. Pestrost je ve výživě papoušků nezbytná.
Pokud se k chovu papoušků teprve chystáte, je důležité si předem o tom kterém druhu předem něco nastudovat také o jejich výživě. Jestli jste chovatelem a přes veškerou vaši snahu se papouškům moc nedaří, zkuste najít řešení v našich článcích, anebo vyhledejte veterinární pomoc.
Zajímá tě, jak správně krmit papoušky ?
Získej jednoduché a rychlé řešení, díky kterému budeš mít dokonalý přehled o tom, co tvoji papoušci potřebují.