Že musí mít papoušci zdravou stravu víme patrně všichni. Otázkou je, zda se nám daří tento režim pravidelně dodržovat.
Papoušci jsou na nutriční nedostatky velice citliví. Deficit minerálů, vitamínů a dalších látek organismu prospěšných, by se mohl neblaze odrazit na jejich zdravotním stavu. Rozhodně je lepší věnovat patřičnou pozornost od počátku krmení ptactva, než se později pokoušet (a leckdy i neúspěšně) odvrátit nepříjemné důsledky. Může dojít k oslabení imunitního systému a ten pak nedokáže zabránit různým onemocněním. Vše může skončit bohužel až fatálně, tj. úmrtím opeřence.
Tak tedy – pokud svému svěřenci nepodáváte právě tu nejvhodnější potravu, pokuste se o nápravu co nejdříve. Ono nasazení nějaké diety nebo převod ptáka na jiný druh krmiva nebude tak úplně snadné a bude to trvat nějaký čas. Proto je nejlepší začít hned.
Papoušci jsou často odsouzeni k nevhodnému stravování už v obchodech. Jejich každodenním krmivem jsou tam zejména semena a pelety. Obchodů, kde jsou ptáci krmeni i čerstvou stravou, je jen hrstka. Pro obchodníky je používání suchého krmiva pohodlné, avšak tato strava je dlouhodobě pro papoušky nedostačující! My, jako zodpovědní chovatelé, jim sice budeme chtít podávat to nejlepší, avšak otázkou zůstává, jak rychle se novému krmivu dokáže pták přizpůsobit a zda bude mít o novou stravu vůbec zájem.
Pár mých zkušeností, jak docílit toho, abychom ptáky převedli na zdravou stravu?
Konzistence a textura potravin je pro papoušky hodně důležitá. Připravujte krmivo různými způsoby – zkoušejte malé i velké kousky, zapracujte do suché stravy ovocné pyré, zkuste teplejší či chladnější jídlo apod. Je zapotřebí experimentovat a postupem času se výsledek dostaví. Jídlo, které papouškovi vůbec nechutná a nikdy je nepřijme, poznáte snadno – prostě je vyhází. Někdy z misky, jindy i z klece.
Pokud ptáci neustále odmítají i krmivo, které je pro ně z nutričních důvodů nezbytné, zkuste je ošálit ptačím koláčem. Na jeho přípravu můžete zakoupit certifikovanou směs a upéct ho doma. Ptačí koláč je možné nabízet papouškům místo lidské stravy; však to znáte – papoušci s vámi jistě rádi stolují, avšak lidská strava pro ně není vhodná. Proto jim u stolu můžete nabídnout jejich vlastní koláč. Jestliže jim koláč zachutná, můžete ho začít používat jako odměnu. Při přechodu na jinou stravu, je možné drobné kousky do koláče zabalit a tak trošku ptáka ošidit. Mimochodem – lze do něj zapracovat i některé druhy léků, které by ptáci nechtěli přijmout.Ptačí koláč je dále vhodný při odstavování mláďat a při jejich převádění na samostatné krmení. Také můžete ovoce, zeleninu, ořechy a semínka zapéct přímo do koláče, čímž ho více obohatíte o živiny. Ochucovat můžeme bylinkami, ale třeba i vanilkou. Upečený koláč skladujeme asi týden v lednici a v mrazáku vydrží dokonce až půl roku.
Buďte kreativní a vytvarujte nebo přizpůsobte některé jídlo do formy hraček. „Krmné hračky“ přilákají ptačí zvědavost, a jakmile se o ně začne papoušek zajímat, ke konzumaci už je jenom krůček. Ovoce a zeleninu rozvěšujte na různá místa ve voliéře, třeba i na větve k okusu. Melouny podávejte s kůrou ve větších kusech. Pokládejte kousky jídla na podlahu, strop klece apod.
Někteří ptáci z obchodu zpočátku možná ani nepochopí, že to, co jim nově podáváte, je potrava. Ukazujte svému papouškovi, jak jíte a jeho zvědavost ho přinutí to po vás opakovat.
Svého papouška umístěte to přítomnosti jiného papouška, který je zvyklý přijímat potřebnou potravu.
Pro některé ptáky je důležitá teplota jejich potravy. Někteří preferují potravu podávanou v pokojové teplotě, jiní studenou. Někteří mají rádi zeleninu zahřátou v mikrovlnce. Experimentováním nic nezkazíte a pomůže Vám to určit, co potěší Vašeho papouška.
Rozhodně se po několika neúspěších nevzdávejte, však víte – „trpělivost přináší růže“. A v tomto případě zdravý život pro vašeho domácího mazlíčka.
Směs na ptačí koláč s bylinkami můžete objednat zde.
Zajímá tě, jak správně krmit papoušky ?
Získej jednoduché a rychlé řešení, díky kterému budeš mít dokonalý přehled o tom, co tvoji papoušci potřebují.