Potrava amazoňanů ve volné přírodě.
Rod Amazona je jedním z nejoblíbenějších druhů papouška. Tito ptáci obývají převážně tropické pralesy Střední a Jižní Ameriky, od čehož se pochopitelně odvíjí i jejich způsob obživy.
Tito papoušci převážně zeleného zbarvení se živí většinou poupaty květin, listy, mladými výhonky, květy či dokonce kůrou. Důležitou složku tvoří také ovoce a semena.
Amazoňané využívají různé části rostlin v závislosti na sezónní dostupnosti a druhu rostlin.
Celkem bylo zjištěno zhruba 64 rostlin z 23 čeledí a 37 původních a 27 nepůvodních stromů a keřů, které využívají papoušci na výběr ke konzumaci. Potravinové zdroje jsou tedy široce dostupné a nejsou tak překážkou pro růst populace. Některé z rostlin dokonce obsahují hořké a jedovaté sloučeniny a jsou pro potravu využívány výhradně amazoňany (tvoří až 33% všech rostlin, které amazoňané konzumují). Potravní soutěž s ostatními druhy papoušků se tímto faktem do určité míry redukuje.
Základy stravy amazoňanů jsou do značné míry podobné napříč druhy, i když některé druhy se v tomto ohledu vyznačují zvláštními potravními specifiky. Například Amazoňané žlutohlaví (Amazona ochrocephala) ve volné přírodě rádi konzumují velké množství listových pupenů a květů. Amazoňana modročelého (Amazona aestiva) oproti tomu přitahují zemědělské plodiny a klíčky listů. Anaroňané kubánští (Amazona leucocephala) mají v oblibě šišky stromů, např. karibské borovice (Pinus caribaea).
Amazoňan žlutohlavý a amazoňan modročelý žijí v oblasti Střední a Jižní Ameriky. Co se týká amazoňana žlutohlavého, jeho výskyt byl zaznamenán převážně v Mexiku v nížinných deštných pralesích východního pobřeží a suchých lesích západního pobřeží, kde má status ohroženého druhu (nyní pouze 10% původní velikosti a druhu). Oproti tomu, amazoňan modročelý mezi ohrožené druhy nepatří a nalezneme ho zejména v centrálních částech Jižní Ameriky – ve východní Brazílii, Paraguayi a severní Argentině.
Amazoňané si obstarávají potravu především rovnou ze stromů, případně utržených větviček, které okusují pomocí ostrého zobáku. Větev přidržují drápem a zobákem přitom ohlodávají potravu. Zajímavostí je, že amazoňané konzumují pouze malé porce potravy a zbytek nechávají ležet. Krmná místa zřízená lidmi navštěvují jen zřídka. Nepohrdnou dokonce ani vlhkým shnilým dřevem některých stromů. Jen výjimečně konzumují potravu na zemi. K pití využívají vodu z malých kaluží ve větvích a střešních žlabech, a v zimě pro tento účel využívají sníh.
Potrava amazoňanů v zajetí a moje doporučení
Velikost dávky
Přestože se jedná o jeden a tentýž rod ptáků, dávky krmiva, které jednotlivé druhy vyžadují, se mohou více či méně lišit. Vyšší množství krmné dávky vyžadují především amazoňani žlutohlaví, žlutokrcí, někdy i amazoňani ohniví. Naopak velice nízké množství potravy v jedné dávce stačí amazoňanu nádherném, tukumanském a šedohlavém. Je nutné zajistit, aby pták snědl celou dávku – nikoli pouze to, co si vybírá dle vlastní chuti. Na druhou stranu bychom měli zabránit překrmování papouška – obezita je stejně jako u ostatních zvířat častou příčinou vzniku široké škály zdravotních komplikací a nemocí.
Způsob krmení
Je vhodné se přiblížit co nejvíce přirozeným podmínkám, které mají papoušci k dispozici ve volné přírodě. Krmné směsi si tak můžeme ideálně namíchat sami. Taková směs se může skládat např. z ostropestřce, kardi, ovsa, prosa, pohanky, slunečnice bílé, čiroku, lesknice, kukuřice apod. Přidat můžeme také dýňová semínka či ovoce, případně je můžeme podávat samostatně vedle krmné směsi. Doporučoval bych, řídit se složením krmných směsí určených speciálně pro amazoňany. Důležitý je i dostatek zeleného krmení. Čím pestřejší je škála podávaných potravin, tím je krmení pochopitelně hodnotnější z hlediska výživy. Ideální je pravidelně podávat také vaječnou míchanici, kterou je rovněž vhodné si připravit doma. Taková směs se přitom dá snadno vyrobit z natvrdo uvařených vajec (vejce nikdy nepodáváme bez dostatečné tepelné úpravy), mrkve, vařené rýže a strouhanky, případně můžeme místo ní použít piškotovou drť.
V období jara můžeme papouškům podávat vařenou směs z fazolí mungo, hrachu nebo např. kukuřice. Díky tomu se ve stravě amazoňanů výrazně zvýší podíl bílkovin.
Důležitou roli hraje také prostor, v němž jsou ptáci chováni. Jestliže mají dostatek pohybu, mohou si dovolit přijmout potravy více a naopak. Jelikož mají amazoňani velký sklon k tloustnutí, je potřeba si dávat velký pozor právě na velikost krmné dávky, kterou papouškovi servírujeme. U prodávaných krmných směsí je důležité pročíst a správně vybrat složení, aby byla směs i z nutričního hlediska vhodná, bohužel často se tak neděje. Jedná se totiž převážně o potravu určenou pro velké papoušky – amazoňané tak nemají šanci potřebné kalorií spálit, ledaže máme možnost je chovat v opravdu prostorných voliérách.
Pro tyto papoušky se hodí krmivo sestavené z dietních zrnin. Důležité je taktéž, abychom papouška zabavili – vhodné jsou tedy z tohoto hlediska píše drobné druhy zrn, podobně velkých, aby si papoušek nemohl příliš vybírat. Skvělou výhodou je, pokud mohu stejné krmivo podávat buď suché nebo namočené, případně je i nechat naklíčit.
Je velice důležité, aby množství podávaného krmení odpovídalo velikosti papouška. Stejně jako musíme uvážit právě velikost prostoru, v němž má papoušek možnost se pohybovat. Složení konkrétní dávky se také odvíjí od klimatických podmínek, v nichž se daný druh vyskytuje v přírodě.
Krmíme-li granulemi, musíme zvážit pro a proti tohoto typu krmiva. Nespornou výhodou je zajištění plnohodnotné potravy – pokud je papoušek naučen granule přijímat, dostaneme tak do něj vždy potřebnou dávku živin. Nejvhodnější je pochopitelně zvolit výrobky řady bio, ideálně bez umělých barviv.
Za zmínku stojí i podávání doplňků stravy. Tady bychom se opět měli inspirovat tím, co mají papoušci k dispozici ve volné přírodě. Na základě znalostí výskytu konkrétních druhů tak podáváme větve k okusu například z buku, olše či jehličnanů. Stejně tak zacházíme s amazonským jílem – ten by měli konzumovat pralesní papoušci, jejichž strava se zakládá převážně na ovoci. Dostatek ořechů poskytujeme druhům pocházejícím z palmových horských pralesů. Jako vhodný doplněk ovšem může posloužit i živočišná potrava – nejpřirozenější je podávání hmyzu, který navíc chutná téměř všem papouškům.
Prevence obezity u papoušků
Jelikož amazoňané mají velký sklon k přibírání, je potřeba bedlivě hlídat dávky potravy, které papouškovi podáváme. Zejména je vhodné dát si pozor na vysoce tučnou stravu, jako je slunečnice, světlice barvířská, konopí či například ořechy. Výjimka nastává, necháme-li je naklíčit. V tom případě totiž hydrolýza přemění tuk v semenech na mastné kyseliny a lépe stravitelné živiny. Místo toho podáváme malá semínka jako lahůdku (proso různých druhů, pšenici, pohanku, oves, milo atd.).
Za zmínku stojí i fakt, že sklon amazoňanů papoušků k obezitě se velmi liší i v závislosti na sedavé povaze druhu a jeho velikosti (např. Amazoňan černouchý má sklon k nadváze velice malý).
článek poč nedávat papouškům piškoty
najdete v členské sekci
Zajímá tě, jak správně krmit papoušky ?
Získej jednoduché a rychlé řešení, díky kterému budeš mít dokonalý přehled o tom, co tvoji papoušci potřebují.